Být zaměstnancem, nebo zkusit štěstí na volné noze? Z dat České správy sociálního zabezpečení se dá vyčíst, že v České republice si na živobytí samostatně vydělává přes 970 tisíc lidí. V posledních deseti letech jejich počet roste v průměru o procento ročně a kromě řemeslníků mezi nimi najdete stále větší počet těch, kteří podnikající v poradenství, kreativních oborech, nebo IT.

Tomuto růstu pomáhají moderní technologie, ale také měnící se přístup firem stále častěji preferujících volnější pracovněprávní vztahy. Motorem trendu je ale touha po spokojenosti v práci: podle průzkumu portálu nezávislých profesionálů Na volné noze uvádí 74 % freelancerů, že jsou jako samostatně vydělávající šťastnější, než dřív.

„Naše zkušenosti ukazují, že mezi lidmi na volné noze se stále častěji objevuje nový typ profesionálů – bývalí vrcholoví manažeři. Obvykle jsou to lidé s velmi jasnou představou o dalším pokračování své profesní kariéry a obrovskými znalostmi,“ říká Alica Anna Szabó, výkonná ředitelka ICIA. „Hledají způsob, jak svůj intelektuální kapitál co nejlépe využít a rozhodli se, že právě práce na volné noze je pro ně v této životní situaci nejvhodnější.“

Bývalí vrcholoví manažeři často využijí svůj intelektuální kapitál na volné noze.

A výhody, pro které stojí za to odejít z tepla „korporátu“? Zeptali jsme se a tady je pět nejčastějších důvodů:

1. Větší kontrola nad projekty, na kterých pracují
Manažeři si pochvalují, že v nové roli pracují v mnohem jasnějším rámci „klient-dodavatel“. Práci nekomplikují vnitřní záležitosti firmy, složité firemní procesy nebo vztahy na pracovišti.

2. Lepší ocenění vlastního intelektuálního kapitálu
Jako freelanceři se manažeři setkávají s mnohem vstřícnějším oceněním toho nejdůležitějšího, co přinášejí – svých zkušeností, osobní integrity, lidských i profesionálních vlastností. Tento intelektuální kapitál je konec-konců tím hlavním, co na trhu práce nabízejí.

3. Jasná vazba mezi vynaloženým úsilím a výsledkem
Kontrakty, na kterých freelanceři pracují, mívají obvykle jasně nastavené výkonové ukazatele a na jejich splnění navázanou odměnu. Na konci projektu je pak jasno, zda se projekt podařil a zda je namístě uspokojení z dobře vykonané práce.

4. Učení se a zlepšování
Odchod z bezpečí korporátního prostředí s sebou nese mnohem větší tlak na učení se novým znalostem a dovednostem. Je to ale proces velmi vzdálený od nudných firemních školení. Poučení přinášejí nové situace, nutnost vykročit za hranice svých současných znalostí nebo noví pracovní kolegové, které neustále potkáváte.

5. Odměnu si řídí sami
Odměna za práci se neřídí složitými firemními tabulkami, ale čistě zákonem nabídky a poptávky a vyjednávacími dovednostmi freelancera. O odměnu se samostatní pracovníci nedělí se svým zaměstnavatelem a proto může být nakonec opravdu velmi zajímavá.

Zeptali jsme se i na to, co je na odchodu na volnou nohu nejtěžší. O tom ale zase někdy příště.

sdílet: Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
zobrazit vše
Mohlo by vás zaujmout