Hledáme investora. Nejčastější věta, na kterou člověk narazí tam, kde se sejdou začínající podnikatelé a diskutují o tom, jak uvést do života svůj projekt. Tolik pevné víry, že stačí už jen pět, deset, dvacet milionů a pak… úspěch, uznání, bohatství, sláva. Takhle jednoduché to je. Máme přece nápad, plán, víru a vytrvalost. Copak by se něco mohlo pokazit?

Bezstarostnosti nahrává, že v dnešní době mizivých bankovních úroků je trh plný investorů. Pokud máte správný nápad, peníze pravděpodobně seženete. Ale pokud kromě peněz nedáte dohromady také ty správné lidi, můžete se s úspěchem rozloučit. A neúspěšných je spousta, potvrzují i statistiky. Podle zpravodajského portálu Tech.co se čtvrtých narozenin nedožije téměř 50 % firem.

Pokazit se může úplně všechno ale jednou z nejčastějších chyb, kterou podnikatelé na počátku budování firmy dělávají, je přecenění vlastních schopností a snaha zvládnout co nejvíce odborností. Nejlépe všechny najednou. Místo hledáme investora by proto nejčastější věta majitelů začínající firmy měla znít hledáme do týmu chybějící kompetence. Jen tak má firma šance uspět.

Řešením je intelektuální kapitál

Jak ale doplnit tým důležitými kompetencemi ve chvíli, kdy je podnikání na úplném začátku? Jak získat špičkového profesionála uvyklého na standardy fungující firmy, nebo mezinárodní korporace? Řešení je jednoduché a jmenuje se investice intelektuálního kapitálu. Stačí použít postup, který už dávno funguje v případě finančních investic. Pokud se na kombinaci schopností, úsilí a investovaného času podíváte stejně, jako na finanční kapitál, je řešení jednoduché – člověka najmete a za jeho intelektuální investici mu nabídnete podíl ve firmě.

Intelektuální investici berte jako finanční kapitál: můžete za něj nabídnout podíl ve firmě.

Princip investice intelektuálního kapitálu ale nemusí být jen řešením pro začínající firmy. Úplně stejně jej mohou použít firmy usilující o skokový růst. Naopak, výhodou je v takovém případě to, že společnosti už prokázaly schopnost přežít a podíl v nich proto má vyšší hodnotu. Nehledě na to, že v případě, že skutečně skokově vyrostou, se jejich cena zmnohonásobí. Nabídka proto může být skutečně lákavá.

Pokud máte pocit, že by se investice intelektuálního kapitálu hodila právě vašemu projektu, neváhejte se obrátit na ICIA. Pomůžeme vám najít cestu, která vede k úspěchu.

sdílet: Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
zobrazit vše
Mohlo by vás zaujmout