Přestože dnešní doba přeje začínajícím společnostem, je venture kapitál, tedy prostředky sloužící k investování do rychle rostoucích inovativních projektů, v posledních měsících na ústupu. Podle studie Venture Pulse poradenské společnost KPMG se objem takto investovaných peněz v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně celosvětově propadl o celých 24 %.

Existuje ale kapitál, který se nikdy nevyčerpá: intelektuální kapitál. Souhrn znalostí, schopností, kontaktů a času, který jsou lidé ochotni investovat do růstu začínajících i zavedených firem. To je zdroj, který se neustále obnovuje a ze kterého může firma čerpat jak na samotném začátku své existence, tak v okamžiku, kdy se chystá na skokový růst. Jak ale intelektuálního kapitálu využít co nejlépe? Tady je několik jednoduchých zásad.

Existuje ale kapitál, který se nikdy nevyčerpá: souhrn znalostí, schopností, kontaktů a času, který jsou lidé ochotni investovat do růstu začínajících i zavedených firem.

1. Najděte správné lidi

Děkujeme, kapitáne Zřejmý!  Tahle rada ale není tak banální, jak se na první pohled zdá. Zaměstnavatelé totiž dávají nejčastěji přednost „šedému průměru“, zaměnitelným pracovníkům, před osobnostmi. Ano, s originální pracovníkem bude asi více starostí, je ale mnohem pravděpodobnější, že do firmy přinese neotřelý pohled a řešení, které vaši firmu odliší a přinesou úspěch. Riskněte to!

2. Načrtněte si mapu intelektuálního kapitálu

Podíváte-li se na věc detailně, vaši současní nebo potenciální zaměstnanci mají dohromady nepřeberné množství znalostí a zkušeností, často v nečekaných oborech nebo oblastech podnikání, které se vaší firmě mohou hodit. Zmapujte si dovednosti, které chcete využít pro další růst! Potenciál růstu a rozvoje je téměř vždy mnohem větší, než si na první pohled myslíte.

3. Udržujte lidi „v otáčkách“

Ať už se jedná o člověka, kterého najímáte, nebo o pracovníka, který pro vás už delší dobu pracuje. Motivace, jasně nastavené cíle a průběžné hodnocení jsou tři základní zásady, bez kterých se neobejdete. Užitečným způsobem motivace pak může být v případě začínajících firem investice intelektuálního kapitálu. Zkušený manažer, kterého vaše firma právě hledá, může ocenit možnost získat za své angažmá podíl ve firmě. Při budování svého týmu zkuste přemýšlet i tímto směrem!

Intelektuální kapitál se, na rozdíl od toho finančního, nikdy nevyčerpá. Stojí za to toho využít.

sdílet: Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
zobrazit vše
Mohlo by vás zaujmout